GlobeCore / Дегазація оливи / Fyrquel - особливості експлуатації та очищення

Fyrquel – особливості експлуатації та очищення

Fyrquel - особливості експлуатації та очищення

У цій статті ми поговоримо про вогнестійку рідину Fyrquel, зокрема, про її особливості, експлуатацію, обслуговування та можливі підходи до очищення та відновлення експлуатаційних властивостей.

Отже, що таке вогнестійка рідина Fyrquel і чому ми про неї сьогодні говоримо? Історично першими в енергетичних системах використовувалися мінеральні оливи. Проте підвищення температур і тисків у таких системах призвело до виникнення пожеж після розбризкування гідравлічних рідин із пошкоджених трубопроводів на гарячі поверхні. Тому виникла природна потреба заміни мінеральних олив на рідини принципово іншого типу, які б характеризувалися вогнестійкістю, тобто більш високою температурою спалаху, та самозатуханням.

Fyrquel – це ефір фосфорної кислоти, який не підтримує горіння та полум’я, коли вони виникають, а також не розповсюджуються по струменю рідини, що відкидається під тиском з обладнання. Додатково рідина Fyrquel характеризується хорошими змащувальними властивостями, високою термоокислювальною стабільністю та тривалим строком служби.

Нині сфери застосування вогнестійкої рідини Fyrquel та її різновидів охоплюють:

  • електрогідравлічні системи управління парових турбін;
  • змащування парових турбін;
  • змащування газових турбін;
  • гідравлічні системи печей для плавки сталі;
  • поршневі повітряні компресори та ін.

Особливості експлуатації рідини Fyrquel

Зазвичай виробники ефірів фосфорної кислоти і, зокрема, рідини Fyrquel, заявляють тривалий термін експлуатації для своєї продукції, який може бути співрозмірним зі строком служби парової турбіни. Але для цього потрібен правильний догляд. Якщо такі рідини не отримують необхідного догляду, то це може призвести до виникнення корозії, заїдання клапанів та незадовільної роботи всієї системи.  

З якими проблемами найчастіше стикається експлуатація рідини Fyrquel? Перша проблема – це зволоження. При підвищеному рівні вологи ефіри фосфорної кислоти можуть розкладатися з утворенням спиртів і кислот. Спирти ж можуть надалі окислюватися, що призводить до утворення лакових відкладень. Тому рекомендується підтримувати рівень вологості на рівні не вище 500 ppm. 

Ще одна проблема – окислення. Як і інші гідравлічні рідини, рідина Fyrquel може розкладатися під впливом окислення та високої температури. Забруднення та продукти розпаду призводять до зниження питомого опору рідини. Контакт рідини з низьким питомим опором і клапана може викликати корозію клапана.  

Під дією екстремальних температур в ефірах фосфорної кислоти утворюються темні частинки субмікронного розміру, які з часом викликають замулювання клапанів й прискорюють забруднення фільтрів. Також деградація вогнестійких рідин може супроводжуватися накопиченням кислоти та утворенням шламу. 

Експлуатація забрудненої рідини призводить до залипання клапанів, корозії, засмічення фільтрів та ін.

Чи вигідна заміна рідини Fyrquel? 

Заміна рідини Fyrquel тягне за собою великі фінансові затрати. Крім затрат на купівлю нової рідини до фінансових витрат можна віднести простій енергетичного обладнання, який може тривати до двох тижнів і навіть більше, затрати на оплату праці робітників по заміні рідини, оплата утилізації відпрацьованої рідини, купівля рідини для промивання (якщо це необхідно) та її утилізація. У кращому випадку витрати на заміну вогнестійких рідин будуть вимірюватися десятками тисяч доларів. А у випадку виходу з ладу енергетичного обладнання через забруднення вогнестійкої рідини збитки можуть сягати мільйонів доларів.   

Тому хорошою альтернативою заміні вогнестійкої оливи є її підтримання в хорошому стані за рахунок використання спеціального обладнання, яке реалізує процедуру комплексного очищення.

Fyrquel   особливості експлуатації та очищенняОчищення вогнестійкої рідини Fyrquel з використанням технології GlobeCore

Компанія GlobeCore розробила технологію комплексного очищення, яка дозволяє підтримувати стан та експлуатаційні характеристики вогнестійких рідин Fyrquel на високому рівні. Ця технологія реалізована в установках типу СММ в діапазоні продуктивності 1000-10000 літрів на годину.    

Принцип роботи цих установок полягає в наступному. Спочатку рідина Fyrquel почергово проходить через два фільтри (тонкість фільтрації може обиратися замовником в залежності від особливостей експлуатації вогнестійкої рідини), потім нагрівається та подається в вакуумну колону. У вакуумній колоні вогнестійка рідина потрапляє на фільтр-активатор, який збільшує площу її поверхні для більш ефективного видалення вологи та газів під дією вакууму.

Далі вогнестійка рідина Fyrquel стікає вниз колони, звідки відкачується насосом і проходить через ще один фільтр з тонкістю фільтрації п’ять або один мікрон. На виході з установки якість очищення вогнестійкої рідини відповідає 14/12 класу чистоти за ISO 4406.

Установки GlobeCore для обробки вогнестійких рідин  обладнані двоступінчастою вакуумною системою, що складається з форвакуумного та бустерного насосів. Наявність такої системи дає одразу кілька переваг. Перша – вогнестійка рідина надходить у колону під дією вакууму, тому нам не потрібен окремий закачаний насос. Друга перевага – це створення в колоні вакууму глибиною до двох мілібар для ефективного сушіння та дегазації вогнестійкої рідини. Також в установках GlobeCore використовуються стійкі до впливу рідин Fyrquel ущільнення типу Viton.

Таким чином використання технологій GlobeCore дозволяє своєчасно видалити з вогнестійкої рідини Fyrquel механічні домішки, вологу та гази, продовжити строк її служби та підвищити надійність роботи енергетичного обладнання.