Питання “куди здати відпрацьоване масло?” є дуже болючим для багатьох суб’єктів господарської діяльності. До сьогоднішнього дня в Україні так належним чином і не вирішена проблема збору та відновлення відпрацьованих масел. Саме цей факт і став каменем спотикання на шляху істотного поліпшення екологічної обстановки і поповнення власних запасів паливно-мастильних матеріалів. Варто нагадати, що відпрацьовані масла також є джерелом появи на ринку фальсифікованих нафтопродуктів.
Поводження з відпрацьованим маслом в інших країнах
Приблизний обсяг споживання масел в світі оцінюється в 36,5 мільйона тонн. При цьому на країни Північної Америки припадає 25,2%, а Західної Європи – 14%. Якщо говорити про Україну, то варто відзначити, що тут обсяги споживання регулярно ростуть і оцінюються приблизно 360 тисячами тонн в рік.
За відпрацьованими маслами закріпилася стійка репутація одного з найбільш небезпечних джерел забруднень навколишнього середовища. Вчені оприлюднили просто шокуючі дані: один літр відпрацьованого масла в змозі привести в непридатність мільйон літрів питної води. Але є і зворотна сторона медалі: така сировина може бути важливим джерелом поповнення ресурсів базових масел (в першу чергу моторних та індустріальних).
Україна поки відстає від більшості країн з розвиненою промисловою і транспортною інфраструктурою в плані збору і відновлення відпрацьованих масел, а також регулювання даних процесів на законодавчому рівні. Наприклад, законодавство Європейського Союзу регламентує повторне використання відпрацьованих масел, одночасно називаючи такий підхід найкращим в плані енергетичної економії і зниження навантажень на навколишнє середовище.
Побіжно наведемо приклади конкретних країн. У Франції щорічно виконуються зобов’язання по відновленню 300 тисяч тонн відпрацьованих масел. Прийняті нормативно-правові акти дозволили Німеччині вийти на цифру в 360 тисяч тонн при загальному зборі 500 тисяч тонн.
У США конгресмени ще в 1975 році проголосували за «Національний закон про регенерацію масел». Результати впроваджених заходів дозволяють стверджувати, що кваліфіковане відновлення відпрацьованих масел майже повністю виключає можливість їх потрапляння в навколишнє середовище.
Куди здати відпрацьоване масло в Україні?
Україна мала певний досвід відновлення відпрацьованих нафтопродуктів на початку 90-х років минулого століття. Саме тоді на Кременчуцькому нафтопереробному заводі була запущена установка відновлення відпрацьованих масел, розрахована на обробку 350 тисяч тонн сировини на рік. Однак, максимальне завантаження, що спостерігалася в 1993 році, склало лише 70 тисяч тонн. З плином часу установка зупинилася, що йшло в розріз з положеннями Державної національної програми «Нафта і газ України 1992-2010 рр.».
На сьогоднішній день утилізація відпрацьованих нафтопродуктів в Україні не носить централізований характер, а система збору і зовсім хаотична, чому сприяє практично повна відсутність екологічного контролю. Навіть статистичні звіти, що існували раніше, тепер практично повністю відсутні. Якщо подивитися на останні доступні дані, то можна констатувати, що до 30% відпрацьованих масел відновлювалися на великих підприємствах з метою подальшого використання, 15% спалювалося як котельне або пічне паливо, а інша частина продавалася різним організаціям.
Підводячи проміжні підсумки, відзначимо, що відпрацьоване масло привертає за кордоном більше уваги, ніж в Україні. Але і на Заході є певні проблеми, пов’язані зі збором моторних масел. В основному вони є наслідком існуючих традицій заміни масла самими водіями. Хоча проведення таких операцій на станції технічного обслуговування із залученням фахівців може зрушити проблему з мертвої точки.
Перспективи переробки відпрацьованого масла в Україні
Зараз формуються схеми відновлення відпрацьованих масел безпосередньо на місцях їх попередньої експлуатації. Такий підхід бачиться досить перспективним, оскільки дозволяє заощадити великі гроші на дорожнє перевезення сировини до місця централізованої обробки. Для реалізації схеми кожному підприємству, в експлуатації якого перебувають масла, досить придбати мобільну установку для відновлення відпрацьованого сировини.
Компанія GlobeCore пропонує унікальні конструкторські рішення, спрямовані на відновлення первісних властивостей відпрацьованих масел, що реалізовані в установках типу УВР і СММ. Дане обладнання поєднує в собі як класичні підходи до відновлення відпрацьованих масел, так і інноваційні. Наприклад, використання фуллерової землі з її реактивацією дозволяє скоротити фінансові витрати на утилізацію старого і купівлю нового адсорбенту, а також уникнути втрат масла. Після регенерації на установках СММ і УВР масла можуть повторно використовуватися безпосередньо за призначенням. Крім того, збільшується їх стабільність до окислення, що дозволяє продовжити термін служби як самих масел, так і обладнання, в якому вони експлуатуються. Купивши обладнання GlobeCore, Ви надовго забудете питання “куди здати відпрацьоване масло?”
Виходячи з викладеного вище, в умовах України найбільш перспективними кроками в напрямку підвищення ефективності збору та відновлення відпрацьованих масел можна вважати:
- прийняття закону «Про організацію збору та відновлення відпрацьованих мастил»;
відновлення роботи установок регенерації, що перебували в експлуатації раніше, але згодом зупинили свою роботу (наприклад, установка на Кременчуцькому нафтопереробному заводі); - оснащення підприємств мобільними установками для відновлення відпрацьованих масел;
- організація у відповідному міністерстві роботи комітетів та асоціацій, які несуть персональну відповідальність за виконання всіх постанов і розпоряджень по збору і відновленню відпрацьованих мастильних матеріалів.