Передпосівна обробка насіння – процес підготовки посівного матеріалу до пророщування та посадки. Вона проводиться з метою покращення проростання і подальшого росту, підвищення врожайності культур. Також це впливає на стійкість рослин до впливу зовнішніх факторів, зміцнення їх імунітету та захисту від хвороб і паразитів. Для цього аграрії застосовують цілий комплекс технологій, що активізують процеси росту і розвитку культур, створюють бар’єри для зовнішніх подразників. Ці процедури відносять до підготовчих процесів посівного матеріалу.
Традиційні методи передпосівної обробки насіння і зерна
Традиційна підготовка насіння до посадки починається одразу після збору врожаю. На цьому етапі проводиться калібрування – поділ посівного матеріалу за розміром, кольором, щільністю, парусністю та іншими показниками. Така процедура є базовою перед проведенням інших методів підготовки, серед яких:
- хімічна обробка. Це протруювання спеціальними препаратами – пестицидами. Забезпечує захист рослин від захворювань та захищає їх від збудників – грибків, бактерій, шкідників, зовнішніх подразників. Обробка пестицидами буває сухою, вологою, напівсухою. Недоліки методу полягають у складності, необхідності тестування препаратів, детальному підборі для різних умов кліматичних зон. Пестициди мають згубний вплив на живі організми, включаючи людину, забруднюють продукцію і ґрунт, можуть спричинити мутації, накопичення токсинів;
- біологічна обробка. Замочування насіння у живильних сумішах, що сприяють їх зміцненню і стимуляції росту. Насіння знаходиться у теплому, вологому середовищі від кількох годин до кількох діб, залежно від виду посівного матеріалу. Технологія досить складна, потребує великих ресурсів, затрат часу, проведення дослідів для визначення доз та оптимального часу замочування. При цьому вона характеризується не найкращою ефективністю, а насіння навіть з однієї партії реагує на замочування по-різному;
- термічна обробка. Технологія стратифікації передбачає активацію насіння шляхом штучного створення умов сну, після якого матеріал активніше проростає. Технологічний процес передбачає витримку насіння при пониженій температурі та підвищеній вологості протягом кількох тижнів або місяців. Також застосовується гідротермічна обробка насіння із використанням пари. Недоліком технологій є складність, тривалість, енерговитратність для створення і підтримки потрібного середовища.
- фізико-хімічна обробка. Тут існує кілька способів обробки, зокрема скарифікація, ультразвук, барботування. Це прості процеси, що передбачають пропускання газів, ультразвукових хвиль, порушення цілісності оболонки насіння. Але при простоті ці технології є тривалими, трудомісткими і характеризуються низькою ефективністю;
- радіаційна обробка. Це обробка іонізуючим випромінюванням. Така технологія не завжди дає якісний результат і при неправильному застосуванні може призвести до загибелі рослин. Основним недоліком є низька ефективність.
Альтернативою перерахованим методам стала сучасна електромагнітна обробка насіння. Для реалізації такого процесу компанія GlobeCore розробила апарати вихрового шару (АВС). Обладнання забезпечує комплексну передпосівну обробку матеріалу, під час якої відбувається активація насіння, їх дезінфекція та дезінсекція. При цьому процеси проходять без використання хімічних і біологічних препаратів, що робить їх абсолютно безпечними. А технологічна лінія виглядає досить просто і складається з елементарного у використанні та обслуговуванні обладнання.
Передпосівна обробка насіння електромагнітним полем
Переважно АВС використовують з феромагнітними частинками у робочій камері. Вони приводяться в рух за рахунок електромагнітного поля, створюваного індуктором, і виступають у ролі подрібнювачів та мішалок. Але у випадку з насінням і зерном подрібнювати і перемішувати їх не потрібно. Потрібно лише активувати посівний матеріал.
Тому тут феромагнітні голки в АВС не використовуються. Насіння обробляється лише під впливом електромагнітного поля. Виходить, що для сфери передпосівної підготовки насіння в апараті навіть не потрібно використовувати основні робочі інструменти. Це спрощує і здешевлює технологічний процес.
Шляхом впливу на насіння надвисоких частот вони виходять із стану спокою. У посівному матеріалі активуються процеси, що сприяють вивільненню енергії та запуску потрібних для росту реакцій. Таким чином, електромагнітне поле має стимулювальний вплив на матеріал без використання шкідливих хімікатів, складних і дорогих технологій.
Завдяки зростанню кількості вільних радикалів спостерігається такий ефект:
- підвищення проникності біологічних мембран;
- активація і посилене утворення ферментів;
- підвищення інтенсивності окислювальних реакцій;
- покращення здатності дихати;
- зростання темпів поділу клітин, синтезу білків і нуклеїнових кислот.
Все це пробуджує насіння і сприяє їх інтенсивному проростанню, подальшому активному росту і розвитку рослин. В кінцевому підсумку це позитивно позначається на врожайності. Регулювати ступінь активації можна просто змінюючи час обробки посівного матеріалу в камері.
Крім активації насіння в апараті вихрового шару відбувається дезінфекція і дезінсекція посівного матеріалу. Ці процеси також виконуються виключно під впливом електромагнітного поля.
Експериментальні результати та ефект від обробки насіння і зерна на АВС
В рамках експерименту ми пророщували п’ять партій зразків пшениці. При цьому чотири з них піддавалися обробці на апараті вихрового шару, а один використовувався без обробки. Зразки піддавалися впливу електромагнітного поля протягом різного часу – від 30 секунд до 2 хвилин. Після обробки пшеницю пророщували у ємностях з водою протягом 24 годин. Потім її висадили в землю у горщиках для схожості. Після 31 дня пшениця була пересаджена в ґрунт.
Отримані наступні показники проростання:
- обробка 10 секунд – 85% пророслого зерна;
- обробка 30 секунд – 95% пророслого зерна;
- обробка 1 хвилину – 32% пророслого зерна;
- обробка 2 хвилини – 93% пророслого зерна;
- без обробки – 60% пророслого зерна.
Таким чином, оптимальний час передпосівної електромагнітної обробки для зерен пшениці складає від 10 до 30 секунд. У цьому випадку продуктивність апарата АВС-100 складає від 120 кг/год до 360 кг/год. На АВС-150 можна обробляти від 180 кг/год до 540 кг/год зерен. Споживання енергії обладнання при цьому складає 4,5 кВт/год і 9,5 кВт/год для АВС-100 і АВС-150 відповідно. Такі показники свідчать про високу ефективність та економічність обробки насіння на апараті вихрового шару порівняно з традиційними технологіями.
Для прикладу також розглянемо показники проростання при обробці на АВС інших культур.
Для кукурудзи:
- обробка 5 секунд – 96% пророслого зерна;
- обробка 2 хвилини – 98% пророслого зерна;
- без обробки – 88% пророслого зерна.
Для гороху:
- обробка 2 секунди – 84% пророслого зерна;
- обробка 2 хвилини – 92% пророслого зерна;
- без обробки – 82% пророслого зерна.
Для картоплі:
- обробка 0,5 секунди – врожайність 16,2 т/га;
- обробка 2 секунди – врожайність 16,9 т/га;
- обробка 3 секунди – врожайність 18,7 т/га;
- без обробки – врожайність 14,2 т/га.
Такі показники свідчать про високу ступінь активації посівного матеріалу за допомогою АВС.
Переваги активації насіння на апараті вихрового шару
Електромагнітна обробка насіння на АВС дає хороші результати при підготовці посівного матеріалу завдяки наступним перевагам:
- універсальність. Технологія підходить для обробки будь-якого посівного матеріалу, зокрема насіння, зерен пшениці, вівса, гречки, гороху, гірчиці, буряка, ріпи, полуниці, помідорів і навіть бульб картоплі;
- економічність. Залежно від моделі, установка споживає від 4,5 до 9,5 кВт потужності на годину. При цьому, наприклад, для обробки тонни зерна пшениці потрібно від 1,2 кВт енергії. Крім того, тут не потрібно використовувати інші засоби, препарати, хімічні добавки, що здешевлює технологію;
- простота у використанні. Обладнання відрізняється елементарною конструкцією, компактністю і не потребує використання фундаментів або складних додаткових систем;
- надійність, довговічність і комфорт. Установка працює тихо і дбайливо по відношенню до вузлів, агрегатів та оброблюваного матеріалу. Вона практично не піддається зносу і потребує мінімального обслуговування.
Це інноваційне рішення для передпосівної обробки насіння, зерна і бульб з оптимальними показниками продуктивності, надійності та економічності. Замовити обладнання, ознайомитися з конструкцією і принципом роботи детальніше можна, звернувшись до менеджерів компанії GlobeCore.