GlobeCore / Апарат вихрового шару / Помел цементу в апаратах вихрового шару

Помел цементу в апаратах вихрового шару

У цій статті ми розглянемо, як за допомогою апаратів вихрового шару здійснюється помел цементу, активація цементу, виробництво мікроцементу та сухих будівельних сумішей.

Цемент – найбільш дороговартісна частина бетону, яка значною мірою визначає якість бетонних виробів, а також надійність і довговічність конструкцій, зведених на їх основі. Однак у більшості випадків потенціал в’язких властивостей цементу використовується не повністю, що призводить до додаткових фінансових витрат і зниження якості будівельних матеріалів. Це зумовлено двома факторами:

  • окремі частинки цементу (розміром 70 мкм і більше) беруть участь у процесі гідратації не повною мірою. У середньому кількість непрогідратованого цементу досягає 20-25%;
  • при зберіганні протягом місяця цемент може втрачати до 15% своєї активності внаслідок поглинання вологи з повітря (утворюється так званий «лежалий» цемент).

Підвищити ефективність і знизити витрати в’язкої речовини можна шляхом збільшення тонкості помелу, оптимізації гранулометричного складу та зміни форми частинок порошку. У випадку «лежалих» цементів необхідна активація, яка дозволяє відновити початкову марку в’язкої речовини. Додатково подрібнений і активований цемент характеризується прискореною гідратацією та швидким зростанням міцності.

Активація цементу – основні способи

Активація цементу може здійснюватися двома способами:

  • механічний;
  • хімічний.

При механічній активації використовуються спеціальні диспергатори (подрібнювачі) або цементний млин. Часто це досить габаритні пристрої, робота яких супроводжується високим рівнем шуму і великим споживанням електроенергії. Є питання і щодо продуктивності. Наприклад, продуктивність кульового млина швидко падає при отриманні цементу зі специфічною поверхнею понад 2500 см²/г.

Хімічна активація передбачає введення спеціальних добавок, які виступають для частинок цементу в якості «щита», що захищає від впливу вологи. У цій статті ми приділимо увагу механоактивації.

Помел цементу за допомогою апарата вихрового шару

Одним із перспективних шляхів підвищення ефективності цементів може бути використання енергії електромагнітних полів, і зокрема апаратів з вихровим шаром феромагнітних частинок (рисунок 1).

Помел цементу в апаратах вихрового шаруРисунок 1 – Апарат з вихровим шаром феромагнітних частинок (АВС): 1 – захисна втулка; 2 – індуктор обертового електромагнітного поля; 3 – корпус індуктора; 4 – робоча камера з немагнітного матеріалу; 5 – феромагнітні частинки.

Конструктивно апарат аналогічний асинхронному двигуну з вилученим ротором, на місці якого розташована робоча камера з немагнітного матеріалу 4. Для створення обертового електромагнітного поля використовується індуктор 2. Саме поле замикається в області робочої зони апарата, обмеженої корпусом 3. Оброблюваний матеріал подається в робочу камеру, де також знаходяться частинки 5, виготовлені з феромагнітного матеріалу.

Під впливом обертового електромагнітного поля феромагнітні частинки приходять у рух по складних траєкторіях, створюючи своєрідний вихровий шар. У цьому шарі і відбувається інтенсивне перемішування та подрібнення цементу з одночасним впливом на нього електромагнітного поля і локального високого тиску. Вплив на цемент забезпечується не за рахунок вільного удару, а за рахунок стесненого зіткнення між феромагнітними частинками та частинками зі стінкою камери. Поверхні контакту при ударі досить малі, а сама точка удару має випадкове положення щодо осі симетрії зіткнутих феромагнітних частинок. Тому навіть при відносно невеликих швидкостях розвиваються дуже великі зусилля. Крім того, кількість і частота ударів між частинками є значними. Параметри частинок (довжина, діаметр та їх співвідношення), а також коефіцієнт заповнення робочої камери підбираються дослідним шляхом, виходячи з виду оброблюваної речовини.

Активація і помел цементу – результати експерименту

Першим для активації цементу АВС застосував його розробник Д. Логвиненко. Зокрема, він досліджував, як змінюється питома поверхня в’язкої речовини залежно від тривалості обробки в апараті. Було встановлено, що після десяти хвилин обробки цей параметр збільшився з 3080 до 4965 см²/г, після двадцяти хвилин – до 5477 см²/г і після тридцяти хвилин – до 6724 см²/г.

Нами було поставлено завдання дослідження властивостей бетону (здатність витримувати високі динамічні та вібраційні навантаження), виготовленого на основі «лежалого» цементу та цього ж цементу, але пройшовшого обробку в АВС. Для обробки був взятий цемент марки CEM I 325 R з тонкістю помелу 80 мкм та включенням грудок великого розміру, які утворилися в результаті тривалого зберігання.

 Помел цементу в апаратах вихрового шаруРисунок 2 – Вихідний «лежалий» цемент.

Помел цементу проходив в апараті вихрового шару типу АВС-100 виробництва GlobeCore протягом 30 хвилин з використанням сталевих феромагнітних частинок. Після подрібнення тонкість помелу цементу склала 5-10 мкм.

Для проведення випробувань були виготовлені зразки у формі прямокутного паралелепіпеда з розмірами 0,04 м х 0,04 м х 0,16 м (рисунок 3).Помел цементу в апаратах вихрового шару

Рисунок 3 – Досліджуваний зразок після проведення випробувань.

Для приготування розчину використовувався цемент CEM I 325 R, стандартний багатофракційний пісок і вода (у співвідношенні вода до цементу 0,4).

Таблиця 1 – Результати випробувань зразків на згинання і стиснення

Матеріал Межа міцності при згинанні, МПа Межа міцності при стисненні (на 28-й день), МПа
На 8-й день На 28-й день
Вихідний цемент 2,83 4,86 14,51
Цемент, оброблений в апараті АВС-100 3,73 6,08 42,66

Як видно з таблиці, межа міцності зразків на згинання вже на 8-у добу збільшилася на 30% при обробці цементу в АВС. Межа міцності при стисненні зразків, виготовлених на основі цементу, що пройшов додаткове подрібнення і активацію в АВС, збільшилася в 2,9 рази.

Таким чином, застосування АВС дозволяє економити цемент і витрачати при цьому менше електроенергії. Ефект економії електроенергії пояснюється тим, що витрачаючи відносно невелику потужність, можна отримати кілька десятків або сотень подрібнювачів, адже по суті кожна феромагнітна частинка при русі в вихровому шарі є міні-подрібнювачем.

У технологічному процесі виробництва бетону АВС також може застосовуватися для магнітної активації води (без феромагнітних частинок), активації піску, а також спільної обробки суміші піску і цементу з метою отримання активованих компонентів для приготування розчину. Апарат без значних зусиль і витрат вбудовується в вже існуючі технологічні лінії, тому може використовуватися для модернізації діючих виробництв.

Отримані результати та особливості роботи АВС свідчать про те, що апарат може реалізувати не тільки помел цементу, а й бути ефективним при виробництві мікроцементу і сухих будівельних сумішей.

Виробництво мікроцементу

Мікроцемент – відносно новий матеріал. В його основі лежить цемент, але більш дрібного помелу, ніж звичайний будівельний, а також полімерні добавки, кварц і колірні пігменти. Завдяки найдрібнішому розміру зерен, високій текучості і низькій в’язкості в розчинах з водою мікроцемент здатний проникати навіть у найменші тріщини і пори, заповнювати простори між зернами гірських порід і мінералів. А висока міцність і адгезія дозволяють застосовувати мікроцемент для обробки будь-яких твердих поверхонь при внутрішніх і зовнішніх роботах. Мікроцемент робить будівельні конструкції більш міцними і довговічними, а оброблені поверхні – водонепроникними.

Основна характеристика мікроцементу – тонкість помелу, яка має основне значення при твердінні в перші хвилини і години схоплювання. І далеко не всі промислові млини можуть забезпечити розмір частинок на рівні 5-15 мікрон, витративши при цьому небагато електроенергії.

Помольні комплекси на основі апаратів вихрового шару АВС компанії GlobeCore справляються з цією задачею. Процес виробництва мікроцементу на таких помольних комплексах починається з попереднього змішування вихідних компонентів, після чого отримана суміш надходить у робочу камеру апарата вихрового шару (рисунок 4). Там частинки продукту подрібнюються під впливом сталевих голок, які рухаються по складних траєкторіях і приводяться в рух за допомогою електромагнітного поля. З виходу робочої камери подрібнений продукт надходить на вібросито, де просіюється, а більш великі частинки, розмір яких не відповідає вимогам, повертаються назад у робочу камеру апарата вихрового шару на додаткове подрібнення.

Помел цементу в апаратах вихрового шару

Рисунок 4 – Помольний комплекс для виробництва мікроцементу.

У результаті на виході помольного комплексу отримується мікроцемент необхідної ступеня дисперсності, який повністю готовий до розфасовки.

Помольні комплекси для виробництва мікроцементу на базі апаратів вихрового шару відзначаються компактністю розмірів, а сам апарат виділяється невеликим споживанням електроенергії в порівнянні з традиційними млинами, яке становить всього 95 кВт.

Виробництво сухих будівельних сумішей

Зазвичай суха будівельна суміш складається з в’язкої речовини (цементу, вапна або гіпсу), наповнювача (піску) і цільових добавок для регулювання властивостей розчину. Всі частинки компонентів суміші повинні вступати в реакцію з водою, але на практиці більші частинки так і залишаються непрогідратованими.

Помел цементу в апаратах вихрового шаруРисунок 5 – Компоненти будівельної суміші.

Тому обладнання для виробництва сухих будівельних сумішей повинно вирішувати кілька завдань:

  • при необхідності додатково подрібнювати частинки вихідних компонентів;
  • активувати частинки вихідних компонентів, тобто підвищувати їх здатність вступати в реакцію з водою;
  • рівномірно перемішувати компоненти до отримання однорідної суміші.

Всі ці завдання можна вирішити за допомогою одного пристрою – апарата вихрового шару типу АВС.

Апарат працює таким чином: вихідні компоненти (в’язка речовина, наповнювач і добавки) у заданому співвідношенні одночасно подаються в робочу камеру. За рахунок комплексного впливу обертового електромагнітного поля і ударних впливів феромагнітних частинок здійснюється не тільки додаткове подрібнення, але і активація компонентів. При цьому активація відбувається навіть тоді, коли розміри частинок речовини залишаються незмінними.

Під час рухів і зіткнень кожна голка стає не тільки подрібнювачем, але і міні-мішалкою, забезпечуючи також рівномірне перемішування і розподіл компонентів, тому на виході з робочої камери утворюється вже готова до розфасовки будівельна суміш.

Застосування апаратів вихрового шару дозволяє налагодити безперервне виробництво сухих будівельних сумішей, скоротити споживання електроенергії і заощадити гроші за рахунок часткової заміни в’язкої речовини активованим наповнювачем без шкоди для надійності будівельних конструкцій.

    • United States+1
    • United Kingdom+44
    • Afghanistan (‫افغانستان‬‎)+93
    • Albania (Shqipëri)+355
    • Algeria (‫الجزائر‬‎)+213
    • American Samoa+1684
    • Andorra+376
    • Angola+244
    • Anguilla+1264
    • Antigua and Barbuda+1268
    • Argentina+54
    • Armenia (Հայաստան)+374
    • Aruba+297
    • Australia+61
    • Austria (Österreich)+43
    • Azerbaijan (Azərbaycan)+994
    • Bahamas+1242
    • Bahrain (‫البحرين‬‎)+973
    • Bangladesh (বাংলাদেশ)+880
    • Barbados+1246
    • Belarus (Беларусь)+375
    • Belgium (België)+32
    • Belize+501
    • Benin (Bénin)+229
    • Bermuda+1441
    • Bhutan (འབྲུག)+975
    • Bolivia+591
    • Bosnia and Herzegovina (Босна и Херцеговина)+387
    • Botswana+267
    • Brazil (Brasil)+55
    • British Indian Ocean Territory+246
    • British Virgin Islands+1284
    • Brunei+673
    • Bulgaria (България)+359
    • Burkina Faso+226
    • Burundi (Uburundi)+257
    • Cambodia (កម្ពុជា)+855
    • Cameroon (Cameroun)+237
    • Canada+1
    • Cape Verde (Kabu Verdi)+238
    • Caribbean Netherlands+599
    • Cayman Islands+1345
    • Central African Republic (République centrafricaine)+236
    • Chad (Tchad)+235
    • Chile+56
    • China (中国)+86
    • Christmas Island+61
    • Cocos (Keeling) Islands+61
    • Colombia+57
    • Comoros (‫جزر القمر‬‎)+269
    • Congo (DRC) (Jamhuri ya Kidemokrasia ya Kongo)+243
    • Congo (Republic) (Congo-Brazzaville)+242
    • Cook Islands+682
    • Costa Rica+506
    • Côte d’Ivoire+225
    • Croatia (Hrvatska)+385
    • Cuba+53
    • Curaçao+599
    • Cyprus (Κύπρος)+357
    • Czech Republic (Česká republika)+420
    • Denmark (Danmark)+45
    • Djibouti+253
    • Dominica+1767
    • Dominican Republic (República Dominicana)+1
    • Ecuador+593
    • Egypt (‫مصر‬‎)+20
    • El Salvador+503
    • Equatorial Guinea (Guinea Ecuatorial)+240
    • Eritrea+291
    • Estonia (Eesti)+372
    • Ethiopia+251
    • Falkland Islands (Islas Malvinas)+500
    • Faroe Islands (Føroyar)+298
    • Fiji+679
    • Finland (Suomi)+358
    • France+33
    • French Guiana (Guyane française)+594
    • French Polynesia (Polynésie française)+689
    • Gabon+241
    • Gambia+220
    • Georgia (საქართველო)+995
    • Germany (Deutschland)+49
    • Ghana (Gaana)+233
    • Gibraltar+350
    • Greece (Ελλάδα)+30
    • Greenland (Kalaallit Nunaat)+299
    • Grenada+1473
    • Guadeloupe+590
    • Guam+1671
    • Guatemala+502
    • Guernsey+44
    • Guinea (Guinée)+224
    • Guinea-Bissau (Guiné Bissau)+245
    • Guyana+592
    • Haiti+509
    • Honduras+504
    • Hong Kong (香港)+852
    • Hungary (Magyarország)+36
    • Iceland (Ísland)+354
    • India (भारत)+91
    • Indonesia+62
    • Iran (‫ایران‬‎)+98
    • Iraq (‫العراق‬‎)+964
    • Ireland+353
    • Isle of Man+44
    • Israel (‫ישראל‬‎)+972
    • Italy (Italia)+39
    • Jamaica+1876
    • Japan (日本)+81
    • Jersey+44
    • Jordan (‫الأردن‬‎)+962
    • Kazakhstan (Казахстан)+7
    • Kenya+254
    • Kiribati+686
    • Kuwait (‫الكويت‬‎)+965
    • Kyrgyzstan (Кыргызстан)+996
    • Laos (ລາວ)+856
    • Latvia (Latvija)+371
    • Lebanon (‫لبنان‬‎)+961
    • Lesotho+266
    • Liberia+231
    • Libya (‫ليبيا‬‎)+218
    • Liechtenstein+423
    • Lithuania (Lietuva)+370
    • Luxembourg+352
    • Macau (澳門)+853
    • Macedonia (FYROM) (Македонија)+389
    • Madagascar (Madagasikara)+261
    • Malawi+265
    • Malaysia+60
    • Maldives+960
    • Mali+223
    • Malta+356
    • Marshall Islands+692
    • Martinique+596
    • Mauritania (‫موريتانيا‬‎)+222
    • Mauritius (Moris)+230
    • Mayotte+262
    • Mexico (México)+52
    • Micronesia+691
    • Moldova (Republica Moldova)+373
    • Monaco+377
    • Mongolia (Монгол)+976
    • Montenegro (Crna Gora)+382
    • Montserrat+1664
    • Morocco (‫المغرب‬‎)+212
    • Mozambique (Moçambique)+258
    • Myanmar (Burma) (မြန်မာ)+95
    • Namibia (Namibië)+264
    • Nauru+674
    • Nepal (नेपाल)+977
    • Netherlands (Nederland)+31
    • New Caledonia (Nouvelle-Calédonie)+687
    • New Zealand+64
    • Nicaragua+505
    • Niger (Nijar)+227
    • Nigeria+234
    • Niue+683
    • Norfolk Island+672
    • North Korea (조선 민주주의 인민 공화국)+850
    • Northern Mariana Islands+1670
    • Norway (Norge)+47
    • Oman (‫عُمان‬‎)+968
    • Pakistan (‫پاکستان‬‎)+92
    • Palau+680
    • Palestine (‫فلسطين‬‎)+970
    • Panama (Panamá)+507
    • Papua New Guinea+675
    • Paraguay+595
    • Peru (Perú)+51
    • Philippines+63
    • Poland (Polska)+48
    • Portugal+351
    • Puerto Rico+1
    • Qatar (‫قطر‬‎)+974
    • Réunion (La Réunion)+262
    • Romania (România)+40
    • Russia (Россия)+7
    • Rwanda+250
    • Saint Barthélemy (Saint-Barthélemy)+590
    • Saint Helena+290
    • Saint Kitts and Nevis+1869
    • Saint Lucia+1758
    • Saint Martin (Saint-Martin (partie française))+590
    • Saint Pierre and Miquelon (Saint-Pierre-et-Miquelon)+508
    • Saint Vincent and the Grenadines+1784
    • Samoa+685
    • San Marino+378
    • São Tomé and Príncipe (São Tomé e Príncipe)+239
    • Saudi Arabia (‫المملكة العربية السعودية‬‎)+966
    • Senegal (Sénégal)+221
    • Serbia (Србија)+381
    • Seychelles+248
    • Sierra Leone+232
    • Singapore+65
    • Sint Maarten+1721
    • Slovakia (Slovensko)+421
    • Slovenia (Slovenija)+386
    • Solomon Islands+677
    • Somalia (Soomaaliya)+252
    • South Africa+27
    • South Korea (대한민국)+82
    • South Sudan (‫جنوب السودان‬‎)+211
    • Spain (España)+34
    • Sri Lanka (ශ්‍රී ලංකාව)+94
    • Sudan (‫السودان‬‎)+249
    • Suriname+597
    • Svalbard and Jan Mayen+47
    • Swaziland+268
    • Sweden (Sverige)+46
    • Switzerland (Schweiz)+41
    • Syria (‫سوريا‬‎)+963
    • Taiwan (台灣)+886
    • Tajikistan+992
    • Tanzania+255
    • Thailand (ไทย)+66
    • Timor-Leste+670
    • Togo+228
    • Tokelau+690
    • Tonga+676
    • Trinidad and Tobago+1868
    • Tunisia (‫تونس‬‎)+216
    • Turkey (Türkiye)+90
    • Turkmenistan+993
    • Turks and Caicos Islands+1649
    • Tuvalu+688
    • U.S. Virgin Islands+1340
    • Uganda+256
    • Ukraine (Україна)+380
    • United Arab Emirates (‫الإمارات العربية المتحدة‬‎)+971
    • United Kingdom+44
    • United States+1
    • Uruguay+598
    • Uzbekistan (Oʻzbekiston)+998
    • Vanuatu+678
    • Vatican City (Città del Vaticano)+39
    • Venezuela+58
    • Vietnam (Việt Nam)+84
    • Wallis and Futuna+681
    • Western Sahara (‫الصحراء الغربية‬‎)+212
    • Yemen (‫اليمن‬‎)+967
    • Zambia+260
    • Zimbabwe+263
    • Åland Islands+358

    GlobeCore Equipment

    Апарат Вихрового Шару АВС-100 Апарат Вихрового Шару ...
    Апарат вихрового шару ...
    Апарат вихрового шару ...