Помел перцю – технологічний процес подрібнення продукту для отримання порошкоподібного компонента, який використовується як основа, додатковий або активний інгредієнт при виробництві харчових добавок, спецій, сумішей, мазей, аерозолів. Для подрібнення перцю у виробничих масштабах використовують спеціальні млини. Деякі з них працюють за принципом розтирання продукту, інші – дроблять або роздавлюють його.
Однак на фоні цих традиційних методів виділяється інноваційна технологія з використанням електромагнітного поля. Розглянемо, що це таке, для чого потрібно і чому цей спосіб помелу перцю перевершує класичні варіанти.
Застосування подрібненого гострого перцю
Мелений гострий перець знаходить широке застосування в таких галузях:
- кулінарія. Його використовують при виробництві приправ, кетчупів, аджик, соусів, харчових добавок. Крім того, в кулінарії мелений перець також використовується як окремий продукт;
- медицина. На основі цього компонента виготовляють мазі, пластирі, лікарські препарати, засоби для традиційної та нетрадиційної медицини;
- косметологія. Мелений перець став активним компонентом у ряді косметичних засобів по догляду за шкірою і волоссям;
- виробництво спеціальних засобів для газової зброї, засобів індивідуального захисту. Інгредієнти, добуті з перцю, включаючи олеорезин капсикум, використовують як основу для концентратів, застосовуваних у газових балончиках, спреях, аерозолях.
Залежно від способу застосування потрібен помел перцю певного ступеня. Якщо для кулінарії підходить грубий або середній помел, або навіть використовується дроблений продукт розміром 1-15 мм, то в інших випадках потрібне більш ретельне подрібнення. Залежно від сфери використання застосовують надтонкий і ультратонкий помел, в результаті якого перчинки розмелюють на частинки розміром лише кілька мікрометрів. Тонкий і ультратонкий помел підходить для приготування порошків, кремів, пастоподібних засобів, концентратів тощо.
Помел перцю на виробництві
Традиційний помел перцю здійснюється за допомогою таких видів апаратів:
- молоткові млини. Подрібнення перцю відбувається молотками, які приводяться в дію від обертового ротора. Перець потрапляє в робочу камеру, подрібнюється, і при досягненні певної фракції відводиться назовні через калібрувальні сита. Техніка відрізняється високою продуктивністю, ремонтопридатністю і довговічністю, але досить шумна. На виході отримуємо продукт з високою однорідністю. Однак для подрібнення сировини вона повинна бути певного ступеня просушки. Працювати з вологим продуктом не вдасться;
- барабанно-кулькові млини. Обладнання являє собою обертові барабани з кулями або стрижнями всередині, які виступають робочими елементами млинів. Техніка відрізняється енергоємністю, шумністю, потребує регулярного ремонту та обслуговування. Проте забезпечує досить якісний помел продукту;
- штифтові млини. Принцип роботи полягає у подрібненні продукту шляхом механічного дроблення, розтирання, розбивання частинок, що потрапляють між дисками зі штифтами, розташованими на одній осі. Технологія знаходить широке застосування у харчовій промисловості. Подрібнює продукт до розміру кількох мікрон.
В деяких машинах для подрібнення перцю використовується відразу кілька методів традиційного помелу. Поєднується роздавлювання і розтирання, або удар і розтирання. Але такі технології все одно поступаються за ефективністю сучасним рішенням – апаратам вихрового шару. Останні забезпечують оптимальний підхід до подрібнення продукту за рахунок обертового електромагнітного поля. На відміну від традиційних способів подрібнення сипучих продуктів та спецій, така технологія з’явилася 50 років тому і зараз стає популярною.
Інноваційна технологія помелу гострого перцю на апараті вихрового шару
Для ефективного помелу перцю за мінімальних витрат часу і енергоресурсу можна використовувати сучасне обладнання – апарат вихрового шару (АВС). Це універсальний прилад, який виконує функції млина та змішувача для приготування сумішей.
Це агрегат з робочою камерою, в якій під впливом електромагнітного поля, створюваного індуктором, переміщуються феромагнітні частинки. Помел перцю в АВС відбувається за рахунок зіткнення частинок продукту з феромагнітними голками, одна з одною та стінками камери. Процес подрібнення здійснюється у середовищі високого локального тиску, акустичних коливань, електромагнітної обробки, що позначається на ефективності помелу і тонкості кінцевого продукту. Подрібнення перцю відбувається до утворення частинок розміром в одиниці мікрон.
При цьому тонкість помелу можна контролювати і регулювати. Для цього достатньо змінити тривалість подрібнення. Чим довше обробляється партія сировини, тим дрібніший продукт отримуємо на виході.
Відмінна особливість електромагнітного млина для помелу перцю в тому, що він придатний не тільки для подрібнення продукту, але і для його змішування з іншими компонентами. Так, у виробництві сумішей для перцевих балончиків, крім екстракту пекучого перцю, застосовують інші речовини, звані іритантами. У сфері кулінарії подрібнений перець змішують з іншими інгредієнтами для приготування готових сумішей, приправ, соусів. Одне з основних завдань у рамках виробництва таких продуктів – швидко, якісно і рівномірно змішати компоненти. Зробити це також можна за допомогою АВС.
Технологічний процес змішування у вихровому шарі з феромагнітними частинками супроводжується рівномірним перемішуванням компонентів, виключаючи їх подальшу сепарацію на виході. При цьому готову однорідну суміш отримуємо в рази швидше, ніж при традиційних методах виробництва. Крім того, АВС споживає менше енергоресурсу в процесі помелу перцю та його змішування з іншими компонентами. Це пов’язано з тим, що споживана електроенергія витрачається лише на створення електромагнітного поля. При цьому апарат може працювати як із сухими сумішами, так і з рідинами.
Переваги подрібнення гострого перцю на апараті вихрового шару
Інноваційна технологія помелу перцю на АВС відрізняється такими перевагами порівняно з традиційними способами подрібнення:
- універсальність. Підходить для грубого, середнього, тонкого, надтонкого і ультратонкого помелу перцю як у сухому, так і у вологому середовищі. Все це виконує один апарат;
- багатозадачність. Крім безпосереднього помелу, є можливість прямо в апараті готувати сухі, вологі суміші, пасти, креми з кількома компонентами. Продукт на виході відрізняється однорідністю і високим ступенем змішування інгредієнтів без подальшої сепарації;
- економічність. Споживає в рази менше енергоресурсів, ніж традиційне обладнання. При цьому обробляє перець набагато швидше, що скорочує тимчасові витрати на технологічний процес;
- надійність. Проста конструкція відрізняється зносостійкістю, витримує великі навантаження і непримхлива в роботі;
- простота у використанні. Техніка відрізняється простотою в обслуговуванні і не вимагає спеціальних фундаментів для монтажу пристосувань та конструкції у рамках експлуатації. Це компактна та ергономічна техніка.
Електромагнітний млин для помелу перцю – це сучасна енергоефективна і універсальна установка для оптимізації виробничих процесів у харчовому, фармацевтичному та збройовому виробництві. За допомогою установки можна прискорити процеси і знизити навантаження на лінії з виробництва меленого перцю як окремого продукту або компонента, що використовується при виготовленні спецій, ліків, перцевих спреїв, аерозолів, мазей, пластирів.