GlobeCore / Статті / Виробництво солідолу на апараті вихрового шару

Виробництво солідолу на апараті вихрового шару

Виробництво солідолу на апараті вихрового шару

Солідол – це густе антифрикційне водовідштовхувальне мастило універсального призначення. Воно являє собою слизьку жирну пастоподібну масу жовтого або коричневого кольору. Виготовляється на основі індустріальних (нафтових мінеральних) олив. Виробництво солідолу полягає в згущенні сировини шляхом додавання кальцієвого мила, яке отримується з жирних кислот методом омилення.

Основна перевага солідолу в порівнянні з іншими мастилами, включаючи літієві, полягає у високій стійкості до вимивання водою. Він відрізняється протизносними та протизадирними властивостями. Завдяки таким якостям ця речовина підходить для зниження інтенсивності зносу контактуючих між собою деталей і для захисту металевих поверхонь від згубного впливу вологи.

Застосування солідолу

Солідол відрізняється підвищеними водовідштовхувальними властивостями, тому його використовують як мастило для обладнання, техніки та агрегатів, які працюють в умовах підвищеної вологості. Солідол також використовують для консервації обладнання й інструменту для захисту від корозії під час зберігання. Його застосовують для змазування агрегатів, які не піддаються сильному нагріванню, оскільки робоча температура солідолу досягає 70°C. Загалом солідол використовують для наступних цілей:

  • змазування машин, обладнання й агрегатів у сільському господарстві;
  • змазування замків, петель, шарнірів, втулок ручного гальма в техніці;
  • захист і зберігання металевого інструменту, обладнання, деталей;
  • обмазка місць зрізу й щеплення дерев замість садового вару;
  • виготовлення лікувальних мазей від псоріазу та інших шкірних захворювань.

Таким чином, виробництво солідолу актуальне для кількох галузей, серед яких промисловість, сільське господарство, медицина. Ця змазка також широко використовується в побуті, на дачних ділянках, в автомайстернях, цехах легкої та важкої промисловості тощо.

Вимоги до якості солідолу

Солідол виробляють на основі мінеральної оливи, додаючи до неї мильні загусники, отримані з жирних кислот. Використовувані жирні кислоти можуть бути натуральними або синтетичними, залежно від чого солідол поділяється на жировий і синтетичний. Основні вимоги до мастила:

  • висока однорідність без грудочок;
  • гладка масляниста текстура;
  • діапазон робочих температур від -25°C до +70°C;
  • висока стійкість до впливу вологого середовища і води;
  • вміст води в продукті не більше 3%;
  • висока колоїдна стабільність;
  • відсутність олійних виділень.

Більшість цих властивостей залежить від технології виробництва солідолу та якості процесів перемішування і диспергування. Традиційні методи виробництва не завжди дозволяють отримувати продукт з найкращими характеристиками.

Виробництво солідолу — традиційна технологія

Традиційний метод виробництва солідолу полягає в приготуванні суміші шляхом змішування та диспергування інгредієнтів. Спочатку у варильному котлі готують суспензію вапняного молока. Її відстоюють і зливають воду. Далі до отриманої суспензії додають невелику кількість мінеральної оливи та жирних кислот. Проводять процес омилення і випаровування зайвої вологи, що займає кілька годин.

До отриманої суміші додають решту мінеральної оливи і перемішують до однорідного пастоподібного стану. Охолоджена речовина являє собою готовий солідол.

Для вдосконалення і прискорення процесів у сучасному виробництві використовують герметичні автоклави під тиском, механічні змішувачі та охолоджувальні барабани. Однак і ця технологія має певні недоліки.

Недоліки традиційної технології

При традиційному способі виробництва солідолу витрачаються значні ресурси на перемішування вихідних інгредієнтів. Процеси займають тривалий час і потребують великих енергетичних затрат.

Недоліки традиційної технології:

  • затяжні та неповні хімічні реакції в сировині;
  • тривалі процеси диспергування;
  • низька однорідність готового продукту.

Ці недоліки існуючої технології є причиною незадовільної якості продукту, перевитрати сировини та енергії.

Виробництво солідолу на апараті вихрового шару (АВС) дозволяє вирішити ці проблеми традиційних методів.

Виробництво солідолу на АВС — як це працює?

Виробництво солідолу на апараті вихрового шаруАпарат вихрового шару є ефективним високопродуктивним диспергатором і змішувачем, здатним інтенсифікувати процеси перемішування, активації та подрібнення компонентів при приготуванні сумішей.

Обладнання працює на основі електромагнітного поля, створюваного індуктором у робочій камері. Усередині камери знаходяться феромагнітні частинки. Під дією електромагнітного поля вони перетворюються на мініатюрні мішалки, хаотично переміщуючись по камері та обертаючись навколо своєї осі. В апараті створюється вихровий шар. При цьому відбуваються процеси інтенсивного перемішування, електролізу, акустичних коливань, електромагнітної обробки та високого локального тиску. У цих умовах компоненти солідолу якісно змішуються та вступають у хімічні реакції омилення.

При впровадженні АВС у лінію з виробництва солідолу процес з декількома стадіями приготування суміші стає безперервним. За рахунок цього ефективність виробництва солідолу на АВС вища, ніж при традиційних способах.

Технологія виробництва солідолу на АВС — експеримент GlobeCore

Компанія GlobeCore провела практичний експеримент з виробництва жирового солідолу на апараті вихрового шару АВС-100. В рамках експерименту було приготовано 1 літр мастила. Для цього використовували:

  • жирні кислоти фракції C-20;
  • індустріальну олію;
  • 26-відсоткову вапняно-олійну суспензію.

Перед приготуванням мастила олію і жирні кислоти підігріли до 85-90°C. Компоненти змішували в камері апарата лише кілька секунд. У результаті отримали однорідну змазувальну суміш із повністю прореагованими компонентами. Продуктивність моделі АВС-100 становить 25 т/год при споживанні не більше 5 кВт потужності.

Компанія GlobeCore також розробила лінію з виробництва солідолу з використанням АВС. Вона складається з ємностей для підготовки та підігріву сировини, компоненти дозуючого агрегату з плавним регулюванням, самого апарата вихрового шару і приймального резервуара.

Переваги виробництва солідолу на апараті вихрового шару

Розглянута технологія виробництва солідолу на АВС має такі переваги порівняно з традиційними методами:

  • Економія дорогої сировини. Виключається перевитрата сировини, оскільки омилення відбувається ретельніше. Економія на компонентах досягає 15-20%.
  • Скорочення часу виробництва. Час обробки компонентів для отримання однорідної суміші скорочується в рази завдяки комплексній інтенсифікації процесів і безперервності виробництва. Процеси, які традиційно займають години, виконуються за хвилини.
  • Спрощення виробництва. Знижується навантаження на технологічну лінію завдяки компактності та ефективності обладнання. Процес приготування змазувальної суміші стає безперервним.
  • Підвищення якості кінцевого продукту. На виході отримують однорідний стабільний солідол, компоненти якого повністю прореагували. Мастило відповідає всім вимогам якості.
  • Економія енергоресурсів. Знижуються енергетичні витрати на технологічний процес завдяки економічності АВС — споживана потужність моделей варіюється від 45 до 95 кВт.

Завдяки цим перевагам апарат вихрового шару АВС-100 або АВС-150 від компанії GlobeCore стане найкращим сучасним рішенням для технологічної лінії з виробництва солідолу. Обладнання відрізняється надійністю, простотою та легкістю в обслуговуванні. Дізнатися більше про апарат і замовити обладнання можна, звернувшись до менеджерів компанії.